Riddle Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bugün öğretmenlerimize sınıflarında tartışmaya açık konularda hızlı bir şekilde anket yapabilecekleri, çevrim içi quiz(test) yapabilecekleri, dönem başında öğrencileri tanıma formu veya ders ünite başında öğrencilerin konu ile ilgili hazır bulunuşluk seviyelerini hızlı bir şekilde belirleyebileceği bir web 2.0 uygulamasından bahsetmek istiyorum.

Uygulamamız riddle web site tabanlı çalışan bir web 2.0 aracıdır. Riddle uygulaması kendi veritabanında çalışmasının yanı sıra 30 dil desteği, akıllı telefon, tablet ve bilgisayarda çalışabilmesi, youtube ve internetten video ve foto ekleyip düzenleyebilme özelliği, zengin hazır şablon kaynağı ve oluşturduğumuz anketi isteğimiz sosyal medya seçeneğinde veya platformda kullanabilme özelliğidir. Riddle uygulaması; kamuoyu yoklaması, bilgi alma aracı, anket ve quiz etkinliklerini gerçekleştirebilecek özelliklere sahiptir.

Riddle web 2.0 Aracının Eğitim Amaçlı Nasıl Kullanabiliriz?

Riddle uygulaması ile sene başında girdiğiniz sınıfı tanımak için bir form hazırlayarak öğrencilerinizden ister sınıfta isterseniz form linkini facebook, mail, eba vb yöntemlerle öğrencilerinize göndererek öğrencilerinize doldurtabilirsiniz.  Ayrıca elde ettiğiniz formlar digital olarak veritabanına kayıt olduğu için isteğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Sınıf rehber öğretmenlerimiz e- okulda öğrencilerin bilgilerini tamamlamakla yükümlüdür. Bu yükümlüğü yerine getirmek için öğrencilere kâğıt olarak sorular dağıtılıp yanıtlanması istenir ve öğretmen e-okula girişini yapar.  Giriş yapıldıktan sonra tanıma fişleri ya dosyaya kaldırır ya da imha edilir. Fakat bu işlem için Riddle bilgi alma aracını kullanırsak hem kağıt israfından kurtulmuş olunur hem de e-okula bilgi aktarırken direkt kopyala yapıştır şeklinde daha kolay şekilde eksikler tamamlanmış olur.  Bu şekilde veriler dijital olarak saklanmış olur.

Öğretmenlerimiz sınıf içinde veya okul genelinde yapabilecekleri seçim veya anket çalışmalarını hızlı ve kolay şekilde Riddle.com sitesiyle gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak öğrenci temsilci seçimi çocuklara demokrasi kavramı seçim kavramı aşılanması için oy pusulası sandıklar vs hazırlanır. Her sınıf kendi temsilcisini seçer daha sonra sınıflar arası seçim yapılarak okul temsilcisi belirlenir.  Daha sonra pusulalar tekrar kullanılmaya müsait olamadığı için imha edilir. Fakat bu işlemi Riddle uygulaması ile 5 dakikada hazırladığınız anket veya pusula ile yaptığımızda hem kağıt israfından kurtulmuş oluruz hem de veriyi dijitalleştirmiş olduğumuz için veriyi yıllarca saklayabiliriz.

Öğrencilerimizin ders sırasında dikkatlerinin dağılması ve derse karşı ilgisizleşmesi öğretmenler için büyük bir sorundur. Riddle.com uygulamasını kullanarak yeni nesil (Z kuşağı) öğrencilerin teknolojiye olan ilgisinden yararlanıp derse dikkatini çekebiliriz.  Örnek olarak ders içersinde öğrencilere yöneteceğiniz soruyu veya ders sonunda dersin kazanımlarının anlaşılıp anlaşılmadığını anlamak için kullanabilirsiniz. Soracağımız soruları Riddle quiz aracı ile hazırlayıp linkini öğrencilerimize dağıttığımızda (öğrenciler telefon veya tablet kullanarak cevaplayabilirler) o cevabı kullanmak için teknoloji kullandığı için çocukların derse olan ilgisi artacaktır.Riddle Web 2.0 Uygulamalarının Kullanımının Resimli Anlatımı

Riddle uygulamalarının resimli anlatımı aşağıdadır.

Riddle.com uygulamalarını kullanabilmek için ilk başta Riddle.com sitesine giderek üye olmamız gerekiyor.

Riddle anasayfa

Riddle.com sitesine girdikten sonra sağ üst köşeden “Sing Up” butonuna tıklıyoruz. Sisteme üye olurken Facebook hesabı veya Twiter hesabı kullanmamız gerekiyor.

Riddlegiris

Riddle.com sistemine üye olduğumuz zaman ücretsiz kısmına üye olunuyor. İsterseniz belli ücretler ödemek kaydınla sistemin ekstra özelliklerini de kullanabilirsiniz.

riddle_ucret

Riddle.com sistemin girdiğimiz zaman sistemin ortasında kullanabileceğimiz araçlar sol tarafında ise kullanıcı ayarlarımız, daha önceki anket ve quizlerimiz(testlerimiz) hakkında istatistikler vb linkler bulunmaktadır.

riddle_uygulamaları

Riddle.com etkinlik hazırlamak için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyacınız yok. Direkt gerekli yerlere yazdığınız soru ve cevaplarla sistem otomatik olarak istediğiniz etkinliği oluşturuyor. Üstteki kısma etkinliğimizin adını yazıyoruz. Üstteki menüden bilgisayardan resim ve video ekleyebilir;  Facebook, Youtube veya başka bir internet sitesinden adresini yazarak resim ve video ekleyebilirsiniz.

riddle3

Opinion 1-2-3 butonlarına basarak seçeneklerinizi girebilir ya da resim veya video ekleyebilirsiniz.

riddle4

Riddle sisteminde seçenekleri girdikten sonra gelen sayfada etkinliğinizin dilini, rengini,  yazı fontu, yazı büyüklüğü vb ayarlamaları yapabilirsiniz.

riddle5

Riddle web 2.0 aracıyla oluşturduğumuz etkinliğine ulaşabileceğiniz linki sistem oluşturuyor.  Ön izleme butonuyla kontrol edebilirsiniz. Daha sonra etkinliğinize kimin ulaşmasını istiyorsanız ona linki vermeniz yeterli. Ayrıca Facebook, Twitter veya herhangi bir internet sitesine de yükleyebilirsiniz.

riddle6

Riddle web 2.0 uygulamasıyla oluşturduğunuz etkinliğin sonucunu, kaç kişiye ulaştığını vb verilere soldaki İstatistik bölümünden takip edebilirsiniz.

riddle7

riddle8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 4 =