Plickers Nedir? Nasıl Kullanılır?

Web Eğitim Araçları ekibi olarak sizlere hem çok faydalı hem de çok eğlenceli bir web 2.0 uygulaması olan Plickers aracını tanıtmaya çalışacağız. Plickers uygulaması ile klasik yöntemlerde çocuklar için sıkıcı ve korkutucu olan değerlendirme yöntemleri yerine çocukların motivasyonunu artıran yüksek katılımlı ve eğlenceli değerlendirmeler gerçekleştirebilirsiniz.  Ayrıca değerlendirmeye bütün öğrenciler katıldığı için ders ilgisi azalmış, dersi dinlemeyen öğrencileri de derse katmış oluruz.  Sonuçları da anında değerlendirip dönüt verdiği için hangi öğrencinin doğru cevap verdiğini hangisinin yanlış cevap verdiğini, hatta yanlış cevap verenlerin hangi seçeneği işaretlediğini kadar 1 dakika içerisinde görebilirsiniz. Plickers uygulaması İos ve Android cihazlarda çalışabilmektedir.

Plickers Web 2.0 Uygulamasını Eğitim de Nasıl Kullanabiliriz?

Plickers uygulamasını konu öncesinde öğrencilerin hazır bulunuşluklarını ölçmek için ve derse olan dikkatlerini toplamak kullanabiliriz.  Eğlenceli ve kullanımı kolay olduğu için vakit kaybına da uğramazsınız.

Plickers aracını ders veya ünite sonrasında öğrencilerin konuyu öğrenip öğrenmediğini ölçmek için kullanılabilir. Uygulama bütün öğrencilere cevap hakkı tanıdığı için bütün öğrencilerden dönüt alabiliyorsunuz.

Okul içi anket, yarışma, seçim  gibi etkinliklerinizde Plickers uygulamasını kullanarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması Nasıl Çalışır?

Plickers web 2.0 aracını kullanmak tamamen ücretsiz olup öğrencilerinizin sizin verdiğiniz cevap çıktısı dışında başka bir araca(telefon, tablet) ihtiyacı yoktur.  Sizlerin ise sisteme girip sınav oluşturup öğrencilerinizi eklemeniz ve öğrencilerinize otomatik oluşturulan cevap kâğıtlarının çıktısını alıp öğrencilerinize vermeniz yeterlidir hazırlık aşamasında.  Plickers web 2.0 aracını kullanırken soruyu tahtada yansıtıp öğrencilerinizin cevap kağıtlarını havaya kaldırmalarını isteyin.  Plickers mobil uygulamanızla sınıfı taramanızla bütün sınıfın cevaplarını sisteme kaydetmiş olursunuz.

Plickers Web 2.0 Uygulamasının Kullanımının Resimli Anlatımı

Plickers uygulamasını kullanmak için ilk başta “Plickers.com” girerek veya mobil uygulama içersinden kayıt olmamız gerekiyor.  Biz daha kolay olduğunu düşündüğümüz için web sayfasından kayıt olmayı tercih ettik. Arama motorlarına yazarak ya da tarayıcınızın adres çubuğuna plickers.com yazarak web sitesine giriniz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Plickers uygulamasının web sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede “Sing Up” butonuna tıklıyoruz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Plickers web 2.0 aracında açılan sayfada ad, soyadı, mail ve şifremizi oluşturduktan sonra “Sing Up” butonuna tıklıyoruz ve sisteme giriş yapmış oluyoruz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Sisteme giriş yapılınca üstte sarı bir şerit gözüküyor. Kayıt yaparken vermiş olduğunuz mail adresine gelen aktivasyon linkini onayladıktan sonra sarı şerit oradan kalkacaktır. Plickers sisteminin ortasında oluşturduğumuz sınıfların kısa yolları listelenmektedir. Üstte de sistemin menüsü (Library, Reports, Classes, Live View) bulunmaktadır.  Şimdi ise menüleri teker teker tanıyalım.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Plickers uygulamasında Library bölümü sorularımızı oluşturduğumuz kaydettiğimiz ve kaydettiğimiz sorulardan sınav oluşturacağımız bölümdür. Ayrıca bu bölümde yeni dosya ekleyebilme özelliği sayesinde sınavlarınızı ya da sorularınızı konulara göre kategorileştirebilirsiniz.  Soru oluştururken çoktan seçmeli veya doğru/yanlış olarak sorunuzu oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sorular Library de saklanır.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Plickers web 2.0 aracında Reports bölümden daha önce yaptığımız sınavların detaylarını inceleyebiliyoruz.  Detayların içinde hangi çocuğun hangi soruyu yanlış yaptığına kadar görebiliyorsunuz.  Biz ekran görüntülerini yeni kayıt olduğumuz zaman aldığımız için Reports ekranı resimde boş gözüküyor.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Plickers web 2.0 uygulamasının Classes bölümü sınıflarınızı, öğrencilerinizi ve öğrencilerinize vereceğiniz cevap anahtarını oluşturabileceğiniz bölümdür.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Yeni sınıf oluşturmak için “Add New Class” butonuna tıklamalısınız. Açılan pencerede sınıf adını, sınıf seviyesi, sınıf rengi gibi ayarları yaparak sınıflarınızı oluşturabilirsiniz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Sınıfımızı oluşturduktan sonra sınıfın içersine girerek öğrencilerimizi ekleyebilirsiniz. Öğrencileri isterseniz tek tek isterseniz de E-okuldan almış olduğunuz Excel öğrenci listesini “Add Roster” butonuyla toplu olarak ekleyebilirsiniz.  Sistem her eklenen öğrenci için öğrenciye özel cevap anahtarını otomatik olarak oluşturur.  “Print Roster” butonuna tıklayarak öğrencilerinize özel oluşturulmuş cevap kağıtlarını çıktısını alıp öğrencilerinize dağıtabilirsiniz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Plickers web 2.0 aracının “Live View”  bölümünü test sırasında soruları ve cevapları yansıtmak için kullanıyoruz.

Plickers Web 2.0 UygulamasıPlickers Web 2.0 Uygulamasının Mobil Cihazlarda Yüklenilmesi ve Kullanılması

Plickers uygulamasını kullanabilmek için sistemdeki soru sınıf ve öğrenci kayıtlarımızı bitirdikten mobil cihazımıza yüklememiz gerekmektedir. Biz yükleme ve kullanım için Android işletim sistemi olan bir telefon seçtik ama İos yüklü telefonlarda da çok farklı olacağını sanmıyoruz.

Android yüklü mobil cihazımıza Plickers uygulamasını yüklemek için Google Play’e giriyor ve arama bölümüne Plickers yazıp aratıyoruz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

En üstte çıkan Plickers uygulamasına tıklıyoruz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Açılan sayfada “İnstall” butonuna tıklıyoruz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

“İnstall” butonuna tıkladıktan sonra Plickers programının çalışırken telefonumuzda hangi bilgilere ihtiyacı olduğunu gösteren sayfa açılır. Yüklemenin gerçekleşmesi için sizinde bu sayfayı kabul etmeniz gerekir.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Uygulama yüklendikten sonra giriş sayfasında “Sing İn” butonuna basıyoruz ve açılan sayfada web sitesine kayıt olurken kullandığımız mail ve şifreyi kullanarak giriş yapıyoruz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Plickers uygulamasının anasayfasında oluşturmuş olduğunuz sınıflar gözükmektedir.  Test çözebilmek için sınıf seçiyoruz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Açılan sayfada “Create” butonuyla yeni soru yaratabilir ya da “Library” butonuyla da kütüphanede daha önce kaydedilmiş soruları kullanabilirsiniz.

Plickers Web 2.0 Uygulaması

Soruyu seçtikten sonra geldiğimiz ekranda soru gözükürken web sisteminin “Live View” bölümünde soru sınıfa gösterilmeye başlar. Çocuklar soruyu okuyup cevap kağıtlarını kaldırdıkları zaman sizde ekranınızın üstündeki fotograf makinası resmine tıklayarak sınıfın içersinde sağdan sola veya tam tersi şekilde dolaştırarak cevap kağıtlarından bütün sınıfın vermiş olduğu cevabı tarayarak sisteme kaydetmiş olurusunuz. Daha sonra Reports kısmından sınıfınızla ilgili detaylı rapor alabilirsiniz.

Plickers Web 2.0 Uygulamasının Kullanımının Videolu Anlatımı

2 thoughts on “Plickers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − three =