Quiver nedir? Quiver Nasıl Kullanılır?

Web Eğitim Araçları ekibi olarak bugün sizlere Artırılmış Gerçeklik teknolojisi kullanan Quiver web 2.0 uygulamasından bahsetmek istiyoruz. Quiver uygulamamızdan önce Artırılmış Gerçeklik teknolojisinden bahsedelim.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik teknolojik bir cihaz(Akıllı Telefon, Tablet) kamerasıyla gerçek hayattan alınan bir görüntüye dijital bir cisim, materyal veya herhangi bir canlı yerleştirerek teknolojik cihazın ekranından izleyebildiğimiz etkileşimli görüntü oluşturma teknolojisidir. Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin temelini bilişim alt yapısı, kamera, gerçek dünya ve işaretçiler oluşturur. Özetle Artırılmış gerçeklik gerçekte olmayan olayı veya bir şeyi tablet ya da telefonumuzdan oluyormuş gibi görmemize imkan sağlayan teknolojidir.

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle öğrencilerinizin derse olan ilgisini artırabilir, anlamadıkları yerleri etkileşimli uygulamalarla anlamalarını sağlayabilirsiniz. Artırılmış Gerçeklik Teknolojisiyle dijital etkileşimli panolar, etkileşimli çalışma kağıtları, etkileşimli ders notları hazırlayıp öğrencilerinizin ders başarısını artırabilirsiniz. Artırılmış Gerçekli teknolojisiyle belli konular hakkında canlandırmalar veya simülasyonları çok kısıtlı bir ortamda bile çok basit şekilde uygulayabilirsiniz. Bazı Artırılmış Gerçeklik uygulamaları örnek vermek gerekirse Quiver, Aurasma, Colar Mix, Fetch Lunch Rush, Anotomy 4D, Ar Flashcards, Augmented Reality, Quiver Education, Animal 4D vb.

Quiver Nedir?

Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan web 2.0 aracımız Quiver ile özellikler küçük yaş öğrencilerin 3. Boyut kavramını geliştirmek için kullanılabilir. Quiver kullanmak için üye olmanıza gerek yoktur. Quiver sisteminin web sitesindeki ücretsiz etkileşimli materyalimizi indirip telefon veya tabletimize yükleyeceğimiz uygulamayla materyalimizi gözlemlememiz yeterlidir. Akıllı telefon veya tabletinizin ekranında materyalinizde ki karakterin canlandığını hatta sizden gelen etkilere tepki verdiğini göreceksiniz. Quiver sisteminde indirebileceğiniz yüklü materyaller renksizdir. Yani indirip Quiver uygulamasıyla kullanacağınız materyallerle önce boyama çalışması yapıp daha sonra Quiver uygulamasıyla etkileşimli hale getirirseniz, siz materyali hangi renge boyadıysanız canlanan karakterde sizin boyadığınız renkte canlanacaktır.

Quiver Web 2.0 Aracının Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Quiver sisteminin indirdiğiniz boyama kağıtları ile öğrencilerinizle boyama etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra akıllı telefonunuza veya tabletinize yüklemiş olduğunuz Quiver uygulamasıyla öğrencilerinize uzun süre unutmayacağı eğlenceli dakikalar yaşatabilirsiniz. Ayrıca yaşlarından dolayı anlamakta zorluk çektikleri 3. Boyut kavramını kolayca anlamalarını sağlayabilirsiniz.

Quiver Materyallerinin İndirilmesi Resimli Anlatımı

Quiver uygulamasında kullanabileceğimiz materyalleri indirebilmek için Quiver sistemimize(quivervision.com) giriyoruz.

Quiver Uygulamasının Web sayfası

Quiver Uygulamasının Web sayfası


Quiver sisteminin ana sayfasında sağ üst köşede “Coloring Packs” butonuna tıklıyoruz.
Quiver Uygulaması Çalışma İndirme Sayfası

Quiver Uygulaması Çalışma İndirme Sayfası


Açılan sayfada indirebileceğimiz etkileşimli materyallerin listesine ulaşabilirsiniz. Sağ üst köşesinde “$“ işareti olanlar ücretli “Free” yazanlar ise ücretsizdir. İndirmek istediğiniz materyalin üzerine tıklayınız.
Quiver Uygulaması Çalışma İndirme Sayfası

Quiver Uygulaması Çalışma İndirme Sayfası


Açılan sayfada “Download Page” butonuna tıklayarak materyalinizi bilgisayara indirebilirsiniz. Daha sonra yazıcıdan çıktı alıp öğrencilerinizle etkinliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.Quiver Web 2.0 Aracının Telefona Yüklenmesi Resimli Anlatımı

Quiver web 2.0 aracını akıllı telefonumuza yüklemek için telefonumuzda Google Play’e girip arama kutucuğuna Quiver yazıyoruz.

Quiver Uygulamasının Yüklenmesi

Quiver Uygulamasının Yüklenmesi


Listelenen uygulamalar içerisinden en üstteki “Quiver – 3D Coloring App” tıklıyoruz.
Quiver Uygulamasının Yüklenmesi

Quiver Uygulamasının Yüklenmesi


Açılan sayfada “Yükle” butonuna tıklıyoruz.
Quiver Uygulamasının Yüklenmesi

Quiver Uygulamasının Yüklenmesi


Quiver web 2.0 aracının yüklenebilmesi için kullanım şartlarını kabul etmemiz gerekiyor. Kabul etmek için “Kabul Et” butonuna tıklıyoruz.
Quiver Uygulamasının Yüklenmesi

Quiver Uygulamasının Yüklenmesi


Quiver web 2.0 uygulamamız yüklendi. Uygulamamızı açmak için “Aç” butonuna tıklıyoruz.
Quiver Uygulamasının Yüklenmesi

Quiver Uygulamasının Yüklenmesi


Quiver uygulamamızla materyalimizi etkileşimli hale getirmek için çalışma kâğıdının üstüne tutup alttaki kelebek şekline tıklamanız yeterli olacaktır.

Quiver Web 2.0 Uygulamasının Örnek Videoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 15 =