Animoto nedir?   Animoto nasıl Kullanılır?

Web Eğitim Araçları ekibi olarak bugün size eğlenceli ve etkileyici video klipler hazırlamanıza imkan sağlayan bir web 2.0 aracı olan Animoto uygulamasından bahsetmek istiyoruz. Animoto web 2.0 aracı sisteme kayıtlı hazır şablon ve efektleri kullanarak veya kendi dosyalarınızı ekleyerek eğlenceli video klipler hazırlayabilirsiniz. Animoto uygulamasının hem ücretli hem de ücretsiz seçenekleri mevcuttur. Ücretsiz versiyonda hazır şablon ve efekt seçenekleri daha kısıtlı olmasına rağmen; bu özellikler bir eğitim materyali hazırlamak için yeterlidir. Ücretli sürüm düşünenler için aylık 8 dolardan başlayan ücretlendirmesi bulunmaktadır. Animoto web 2.0 aracının kullanmak için bilgisayarımıza herhangi bir programlar yüklememize gerek yoktur. Animoto çevrimiçi olarak çalışan bir web 2.0 aracıdır. Sınıfınızda internet bağlantınız varsa hazırladığınız animasyonları Animoto sisteminden direk gösterimde yapabilirsiniz ya da link bağlantısını alarak veya indirerek gösterime sunabilirsiniz.

Animoto Web 2.0 Aracını Niçin Kullanmalıyız?

Kullanımı kolaydır. İzleyicilerin dikkatini çeker.
Animoto web 2.0 aracıyla ücretsiz bir şekilde etkileyici video klipler hazırlayabilirsiniz.
Animoto web 2.0 aracıyla okulunuzdaki etkinliklerin kolay mini albümlerini hazırlayabilir ya da çocuklara hazırlatabilirsiniz.
Animoto web 2.0 uygulamasıyla hazırlanan etkileyici videolar öğrencilerinizi derse karşı motive eder, derse katılımlarını artırır. Derse karşı ilgisi artan öğrencilerin öğrenmesi kolaylaşır ve kalıcı öğrenme gerçekleşir.

Animoto Web 2.0 Uygulamasını Eğitimde Nasıl Kullanabiliriz?

Animoto web 2.0 aracıyla yeni konuya veya yeni üniteye geçiş yaparken konunun alt başlıklarını veya konunun önemli bölümlerini dikkat çekici bir şekilde öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.
Animoto web 2.0 uygulamasıyla konu anlatımı sırasında kullanmak için önceden hazırlayıp konunun can alıcı kısımlarını anlatmada kullanabilirsiniz. Bu şekilde konunun en önemli kısımları kalıcı şekilde öğrenilmiş olur.
Animoto web 2.0 uygulaması ile ders akış videonuzu oluşturarak etkileşimli materyallerle dersinizi daha verimli işleyebilirsiniz.
Animoto web 2.0 arcıyla derslerinizin sonunda konunun önemli noktalarını tekrar ederek öğrencinin kalıcı öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
Proje ve performans ödevlerinizde öğrencilerinizin Animoto uygulamasından yapmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle öğrencilerinizin; teknolojiye olan ilgisini kullanarak onlar için daha eğlenceli bir ödev süreci yaşamalarına olanak sağlayabilir, yaratıcılık yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olabilir, bir şeyler üretmiş olmanın mutluluğunu öğrencilerinize yaşatabilirsiniz.

Animoto Web 2.0 Uygulamasının Kullanımının Resimli Anlatımı

Animoto web 2.0 uygulamasını kullanmak için ilk başta sistemin web (animoto.com) adresine giriş yapıyoruz.

Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Uygulaması


Animoto web 2.0 uygulamasının web sayfasına girdikten sonra sisteme üye olmamız gerekiyor. Üye olmak için sağ üst köşede “Sing Up” butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada facebook hesabınızla otomatik kayıt yapabilirsiniz ya da mail, ad ve şifre girişlerini yaptıktan sonra “Start Trial” butonuna basarak kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz.
Animoto Web 2,0 Aracı

Animoto Web 2,0 Aracı


Animoto uygulamasına giriş yaptığımızda sayfanın ortasında direkt video klip yapımına geçebileceğimiz butonlar bulunmaktadır. Üst tarafta ise Animoto web 2.0 aracının menüsü bulunmaktadır. “My Videos” butonu sizin daha önceden yapmış olduğunuz video klipler listelendiği yerdir. “Pricing” butonuna tıkladığımızda ücretli sürümlerin bilgileri karşınıza gelmektedir(Ücretler makale hazırlandığı zamanki ücretlerdir). “Blog” butonuna tıkladığımızda Animoto web 2.0 aracını kullanırken takıldığınız yerleri yine Animoto web 2.0 aracını kullananlara sorabileceğiniz bir blog sayfası açılmaktadır. “Create” butonuna basarak video klip yapım aracına ulaşabilirsiniz.
Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Uygulaması


Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Aracının Kullanımının Resimli Anlatımı

“Create” butonuna bastığımızda video kliplerinizi yaparken kullanacağınız hazır şablonların sayfası açılmaktadır.

Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Uygulaması


Açılan sayfada kategorilere ayrılmış şekilde hazır temalar bulunmaktadır. “Premium” yazmayanlar ücretsizdir. Seçtiğimiz temaya tıklıyoruz. Tema açıldığında tema içerisindeki efektleri gösterildiği bir ön izleme sayfası açılmaktadır. Bu sayfadan efektleri kontrol edebilir beğenmezseniz temanızı değiştirebilirsiniz.
Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Uygulaması


“Create Video” butonuna tıklayarak video klipler oluşturmaya başlayabiliriz.
Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Uygulaması


Animoto web 2.0 aracının düzenleme bölümü açıldığında sayfanın orta kısmında kullanma istediğiniz yazı resim ve videolarınızı yükleyeceğiniz kısım bulunmaktadır. Bu bölümde sıralama önemli çünkü video kliplerdeki gerekli yerlere bu sıralamaya göre yerleştirilmektedir. Çalışmanıza seçtiğiniz temaya göre otomatik müzik eklenmiştir. Fakat müziği değiştirmek isterseniz “Add Another Song” butonuna tıklayarak; müziği değiştirebilir veya kendi istediğiniz müziği sisteme yükleyebilirsiniz. Materyallerinizi yüklediğinizde hazır temanızla istediğiniz gibi olmadıysa “Change Style” ile hazır şablonunuzu tekrar değiştirebilirsiniz. “Premium Video” butonuyla çalışmanızı bitirmeden nasıl olmuş diye bakabilirsiniz. “Add Logo” butonuyla kendiniz logo tasarlayabilir; kendi logonuz varsa onu sisteme yükleyebilirsiniz.
Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Uygulaması


“Add Pics and Vid” butonuna tıkladığımızda açılan sayfadan Facebook, İnstagram Flickr gibi sosyal medya araçlarındaki fotoğraf ve videoları çalışmanıza çekebilirsiniz ya da bilgisayarınızdan sisteme yükleyebilirsiniz.
Animoto Web 2.0 Uygulaması

Animoto Web 2.0 Uygulaması


“Add text” butonuna tıkladığımızda açılan sayfadan çalışmanıza metin ekleyebilirsiniz.
Animoto Web 2.0 Uygulaması Yazı Ekleme
Animoto web 2.0 Uygulamasının sol menüsünün en altındaki “Preview Video” butonunu kullanarak yaptığınız çalışmayı kaydetmeden önce ön izlemesini gerçekleştirebilirsiniz.
Animoto Web 2.0 Uygulaması Ön İzleme
Animoto web 2.0 aracıyla düzenlediğimiz video klipleri kaydetmek için sayfanın üstündeki “Produce” butonuna tıklamamız gerekmektedir. Bu bölümden çalışmamıza isim verebilir, videonuzun kalitesine karar verebilirsiniz.
Animoto Web 2.0 Aracı Çalışmayı Kaydetme
Animoto web 2.0 uygulamasıyla yapmış olduğunuz çalışmayı kaydettikten sonra çalışma seçerek çalışmanın paylaşım sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu bölümden çalışmanızın herkese gözükeceğini ya da paylaştığınız kişilere gözükeceğinin ayarını yapabilirsiniz. Çalışmamızı facebook, twitter, youtube, instangram vb sosyal medya platformlarında kolayca paylaşabilirsiniz. Link olarak mail ortamında paylaşabilir ya da embled yöntemiyle başka web sitelerine gömerek gösterimini sağlayabilirsiniz.
Animoto Web 2.0 Aracı Çalışmayı PaylaşAnimoto Web 2.0 Aracı İle İlgili Videolar