Kahoot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Web Eğitim Araçları ekibi olarak bu hafta size etkileşimli ve çok başarılı bir değerlendirme aracı olan Kahoot web 2.0 aracından bahsetmek istiyoruz. Kahoot uygulaması bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarda çalışabilen dersimizin değerlendirme aşamasını yarışma havasında geçirmemizi sağlayan çok bir güzel uygulamadır. Kahoot uygulamasının tasarımı sayesinde öğrencilerin dikkatini çeken ve oyun havasında geçen derse katılımını artıran ücretsiz bir web 2.0 aracıdır. Kahoot aracı ile anket ya da sınav uygulamalarınızı çoktan seçmeli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kahoot sisteminde hazırladığınız soruyu akıllı tahtaya yansıttıktan sonra öğrencilere verdiğiniz şifre ile öğrencileriniz kendi cihazlarıyla sisteme bağlanıp üçgen, kare, çokgen veya daire seçeneklerinden birini seçer. Öğrencilerin soruları cevapladığı süre ve doğru oranına göre puan verir ve verdiği puanlara göre öğrencileri sıralayarak yarışmanın galibini belirler.

Kahoot web 2.0 Aracının Eğitiminde Kullanılması

Kahoot uygulamasıyla okul içi anket, yarışma, seçim gibi etkinliklerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Yeni konuya geçerken eğlenceli bir giriş yapma ve ön bilgilerini kontrol etme de kullanılabilir. Ayrıca teknolojinin derse girmesiyle öğrencilerinizin derse katılımı ve ilgisini de artırmış oluruz.
Kahoot Aracı ile ünite veya ders sonunda anlattıklarınızı öğrencilerinizin anlayıp anlamadığını yarışma havasında anlayabilirsiniz.

Kahoot Web 2.0 Uygulamasının Resimli Anlatımı

kahoot_anasayfa

Kahoot Anasayfa

Kahoot web 2.0 uygulamasının da sınav hazırlama ekranına ulaşabilmemiz için “getkahoot.com” sitesine girip sisteme üye olmamız gerekmektedir. Kahoot sistemine üye olmak için “Sing up for free” butonuna tıklıyoruz. Uygulamanızı gerçekleştirmeniz için öğrencilerinizin üye olmasına gerek yoktur.

kahoot_kayit1

Kahoot Kayıt Ekranı

Kahoot web 2.0 uygulamasında açılan sayfada üye olurken hangi rolle üye olacağınızı seçiyorsunuz. (öğretmenim, öğrenciyim, şirket çalışanıyım vs) Rolünüzü seçtikten sonra aşağı tarafa yeni bir form açılıyor.

kahoot_kayit2

Kahoot Kayıt Ekranı

Yeni açılan forma kullanıcı adınızı mailinizi ve şifreniz yazdıktan sonra “Hesap Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

kahoot_anasayfa

Kahoot Anasayfa

Hesap oluşturduktan sonra “Sing İn” butonuna basarak ardından da mail ve şifremizi yazarak Kahoot sistemine giriş yapıyoruz.

kahoot_anasayfa2

Kahoot Kullanıcı Ekranı

Kahoot web 2.0 aracının ana sayfasın da sağ tarafta daha önce yaptığımız yarışma, tartışma veya anketlerin istatistikleri bulunmaktadır. Üst menüde kendi düzenlediğin etkinliklerin bulunduğu” My Kahoots” bölümü, Diğer kullanıcıların hazırlamış oldukları yarışmaların bulunuduğu “Kamu Kahoots” böümü, Sık sorulan sorular ve Destek bölümü bulunmaktadır. Sayfanın ortasında ise yarışma, anket ve tartışma oluşturacağımız sayfaların kısayolları bulunmaktadır.
Kahoot uygulamasında “My Kahoots” bölümüne tıklayınca daha önceden eklemiş veya uygulamış olduğunuz yarışmaların bulunduğu bölümdür. Kayıt ettiğiniz uygulamaların bu bölümde kayıtlı kalması diğer sınıflara veya daha sonraki senelerdeki derslerinizde de kullanabilirsiniz.
kahoot_benimsayfam
Kamu Kahoots butonuna tıklayınca Kahots web 2.0 aracına eklenmiş tüm yarışmalar, anketler, tartışmalar listelenir. Eğer istediğiniz konuda hazırlanmış materyaller varsa buradan bularak dersinizde kolayca uygulayabilirsiniz.
kahoot_genelpaylasimlarKahootla Uygulamasıyla Quiz Oluşturma Resimli Anlatımı

Kahoot uygulamasıyla sınav, yarışma, anket veya tartışma hazırlamak için sistem anasayfasının orta kısmında duran butonlardan birine tıklıyoruz.

kahoot_olusurma1

Kahoot Quiz Oluşturma

Açılan sayfada yarışmanızla ilgili genel bilgileri doldurmanız gerekiyor. Yarışma başlığı, yarışma ile ilgili açıklama, yarışma görseli, soru dili, nasıl bir kitleye hitap edeceğinizi ayarlayıp “Tamam git” butonuna tıklıyoruz.

kahoot_olusurma2

Kahoot Quiz Oluşturma

Kahoot uygulamasında açılan sayfanın ortasında soru ekleme butonuna tıklıyoruz.

kahoot_olusturma3

Kahoot Quiz Oluşturma

Açılan sayfada soru görseli, soru metni, soru süresi, cevap seçenekleri ve cevap seçeneklerinin yanında tik işaretlerinden işaretleyip sağ üst köşedeki “sonraki” butonuna tıklıyoruz.

kahoot_olusturma4

Kahoot Sınav Oluşturma

Açılan sayfada az önce eklediğimiz soruyu görebiliyorsunuz daha fazla soru eklemek için aynı yolu izleyebilirsiniz. Eklemek istediğiniz sorular bittiğinde sağ üst köşedeki “kayıt etmek” butonuna tıklayarak soru hazırlama işlemini bitirebilirsiniz.

kahoot_olusturma5

Kahoot Quiz Oluşturma

Açılan sayfada “Bitirdim” butonuna tıklıyoruz.
kahoot_calistir1kahoot_calistir2
Kahoot sisteminde yeni açılan sayfada yarışmayı başlatmadan önceki son ayarlarımızı yapabiliyoruz. Klasik(herkes tek) veya takım moduna karar veriyoruz. Kendi isteğinize göre yarışma ayarlarını yaptıktan sonra ileri diyoruz.

kahoot_calistir3

Kahoot Uygulama Ekranı

Kahoot sisteminde açılan sayfada öğrencilerinizin kendi cihazlarında(mobil,tablet,bilgisayar) “kahoot.it” sitesine girerek pin olarak girecekleri sayılar bulunmaktadır. Öğrenciler bu kodla sisteme girdiklerinde girmiş oldukları cihaz bir cevap anahtarına dönüşmektedir.
kahoot_pingir-horz
Kahoot sisteminin öğrenciler giriş yaptıktan sonra “Başlama” butonuna bastığımızda akıllı tahta veya projeksiyonla soru yansıtabileceğiniz sayfa açılmaktadır.

kahoot_yarisma1

Kahoot Yarışma Ekranı

Öğrenciler soruları görüp sonra kendi cihazlarından doğru olan şekli işaretledikten sonra açılan sayfada hangi yarışmacının kaç puan aldığı listelendiği ve diğer soruya geçebileceğimiz sayfa açılır. Puanlar soruyu cevaplama hızına ve sorunun doğru yapılma oranına göre değişmektedir. Bu puanlama logaritması yarışmanın daha eğlenceli geçmesine katkı sağlamaktadır.
kahoot_yarismasonuc
Yarışma soruları bittiğinde “sonuçlar” butonuna tıklayarak puan durumunu ve yarışma sonuçlarını gösterebilir ve yarışmanızı sonlandırabilirsiniz.
kahoot_yarismasonuc2

Kahoot Web 2.0 Uygulamasının Kullanımın Videolu Anlatımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 2 =