Goqr.me Nedir? Nasıl Kullanılır?

Web Eğitim Araçları ekibimiz olarak bugün sizlere derslerinizde teknolojiyi kullanarak öğrencilerinizin ilgisini ve dikkatini kolayca çekebileceğiniz bir web 2.0 aracı olan GOQR.me  uygulamasından bahsetmek istiyoruz. Goqr.me çok kolay bir şekilde kare kod (Qr code) oluşturulmasını sağlayan bir web 2.0 uygulamasıdır.

Kare Kod (Qr Code) Nedir?

Kare Kod (Qr Code) içersine metin, resim, web sitesi, iletişim formu, yer konum,  dosya vb bilgilerin eklenebileceği; bilgilere ulaşabilmek için mobil cihazlara veya tabletlere yüklenen program ve cihaz kamerası ile taranması gereken eski kare bulmacanın minyatürü görünümünde olan yeni bir teknolojidir.

Kare Kod (Qr Code) Nelerde Kullanılır?

Kare Kod (Qr Code) gazete ilanında, market broşüründe, reklam panosunda, el ilanında, iletişim formlarında kurum içi bilgi paylaşımlarında, yani uzun veya detaylı bilgiyi meraklısının kare kodu (Qr Code) telefonuna taratarak ulaşabilmesini sağlamak amacıyla kullanılabilir.

Kare Kod (Qr Code) Eğitimde Niçin Kullanmalıyız?

Sınıf içerisinde Kare Kod (Qr Code) kullanmak öğrencilerin derse karşı ilgisini artırdığı için öğrencinin ve öğrenme ortamının motivasyonunu artırır.

Kare Kod (Qr Code) Eğitimde Nasıl Kullanılabilir?

Sınıf içersindeki farklı bilgi seviyesindeki öğrencilere, sınıf içersinde birbirlerinin farkında olmadan farklı etkinlikler gönderilebilir. Bu şekilde seviyesi düşük olanın rencide olması engellenir; seviyesi yüksek olan öğrenci ise diğer çocuklardan etkilenmeden seviyesini yükseltmeye devam eder.

Derslerimizde istasyon tekniği kullanırken her aşamadaki öğrencilere alanları Kare Kod (Qr Code) ile dağıtılıp etkinliğin ilgi çekiciliği artırabilir.

Her eğitim öğrenim döneminde öğretmenler öğrencilerinden istedikleri defter veya diğer eşyaların listesini Mail, Whats App veya çıktı olarak elden verilebilir.

Okul kütüphanesindeki raflara ya da kitapların üzerlerine, yazarların diğer kitapları ya da biyografisi gibi bilgileri kare kod (Qr Code) olarak eklenebilir.

Kurslarda veya okul geneli etkinliklerde Kare kod (Qr code) uygulaması kullanılması çocukların merak duygusunu da uyandırdığı için daha ilgi çekici olur. Örnek olarak Hazine Avı, Survivor vb.

Öğrencilerinize sınavdan önce veya dönem ortasında internet ortamında bulunan yararlı video ve dokümanları kare kod(Qr code) web 2.0 teknolojileri ile birleştirerek öğrencilerinize kolay bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

Drobbox, Drive, YandexDisk, EBADosya gibi bulut teknolojisi kullanarak sakladığımız resim, video veya dosyalarımızın indirme linklerini kare kod (Qr code) içine ekleyerek istediğimiz kişilere paylaşabiliriz.

Telefon, mail, adres gibi iletişim bilgilerini kare kod (Qr Code) içersine ekleyerek paylaşabilir ya da Kare Kod (QR Code) içersine Google Form ekleyerek öğrencilerinizin istediğiniz bilgilerini kolayca toplayabilirsiniz.

Google Form, Riidle vb anket uygulamalarını kare koda (Qr Code) ekleyip dağıtarak sınıf veya okul içi anket veya seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz;  Voki uygulamasıyla oluşturduğunuz avatarlarınızı kare kod   (Qr Code ) içersine ekleyip dağıtımını yapabiliriz.

Öğrencilerinizin TEOG,YGS veya Parasız Yatılı Bursluluk gibi sınavlarda, sınava girdikleri okulların haritadaki konumlarını kare kod (Qr Code) içersine yükleyerek öğrencilerinize sınavdan önce dağıtıp sınav günü yollarını bulmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Goqr.me Web 2.0 Uygulamasının Kullanımının Resimli Anlatımı

Goqr.me sistemiyle karekod (Qr Code) oluşturmak için internet tarayıcısına veya Arama motorlarına Goqr.me yazıp sitemize giriyoruz. Goqr.me sistemine girdiğimiz zaman ekranın ortasında kare kod (Qr code) oluşturmamıza yarayan web 2.0 aracımız bulunmaktadır.

Goqr.me aracı ile kare kodun (Qr code) içine herhangi bir url , herhangi bir metin,  iletişim bilgileri, sms hattı, telefon numarası, herhangi bir konumu,  herhangi bir etkinlik bilgileri-zamanı, mail ve wifi şifresini ekleyebiliyorsunuz. Kare kodunuzu oluşturduktan sonra Download deyip kare kodu (QR Code)jpeg veya png resim formatlarında indirip istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca Kare koddaki renkleri de değiştirebilirsiniz. Embad tıklayarak verdiği kodla web sayfalarınıza ekleyebilirsiniz.
Goqr.me web 2.0 aracında url ekleme bölümünden herhangi bir web sitesinin adresini, herhangi bir Riddle anketinin urlsini veya hazırlamış olduğunuz Voki avatarınızı paylaşabilirsiniz.  Paylaşmak istediğiniz adresi ortaya yazdığınızda sağ tarafa kodu otomatik olarak oluşturmaktadır.

goqr-me-url_ekleme

Goqr.me web 2.0 aracının metin ekleme bölümünde istediğiniz bir metni kare kodun (Qr Code) içerisine ekleyebilirsiniz.

goqr-me-text_ekleme

Goqr.me web 2.0 aracında İletişim bilgilerinizi girerek iletişim bilgilerinizi paylaşmada kare kod (Qr Code) kullanabilirsiniz.

goqr-me-iletisim_bilgileri_ekleme

Goqr.me web 2.0 aracında size sms ile ulaşmada kolaylık sağlamak için kare kod (Qr Code) kullanabilirsiniz. Sms bilgilerinizi girdikten sonra kare kodunuzu okutan kişini akıllı telefonunda mesaj uygulamasını açıp direk sizin telefon numaranızı gönderilecek kısmına sizin numaranızı ekliyor. Kare kodu okutan kişiye mesaj yazmak kalıyor.

goqr-me-sms_ekleme

Goqr.me web 2.0 aracında arama bölümünden tıpkı sms bölümü gibi iletişim bilgilerinizi girerek kare kodu okutan kişinin akıllı telefonunda arama ekranına numaranızın düşmesini sağlayabilirsiniz.

goqr-me-arama_ekleme

Goqr.me web 2.0 aracında konum bölümünden istediğiniz yerin konumunu kare kodun içerisine ekleyip paylaşabilirsiniz. Birinci alana enlem koordinatını ikincisine de boylam koordinatını girmeniz yeterlidir. Koordinat bilgilerine ulaşmak için Google Map veya Yandex Map uygulamalarında istediğiniz yeri bulup işaretledikten sonra sağ tıklayıp enlem ve boylam bilgilerine ulaşabilirsiniz.

goqr-me-konum_ekleme

Goqr.me web 2.0 aracında parti, doğum günü, kutlama, toplantı vb. etkinliklerin kare kodunu oluşturup  tarihini yerini zamanını gibi bilgilerini paylaşabilirsiniz.

goqr-me-etkinlik_ekleme

Goqr.me web 2.0 aracının mail bölümünden tıpkı sms ve arama bölümü gibi girmiş olduğunuz mail bilgilerinizden kare kod (Qr Code) oluşturabilirsiniz. Kare kodu okutan kişinin akıllı telefondaki mail uygulaması açılır ve gönderilen kısmına sizin girdiğiniz mail adresi otomatik olarak yazılır. Kare kodu okutan arkadaşa sadece mail yazıp gönder demek kalır.

goqr-me-mail_ekleme

Goqr.me web 2.0 aracının wifi bölümünden kurumuzun şifresini kare kod içerisine girerek kurumunuzda belli yerlere asarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonları modem gibi kullanma sırasında da şifreyi kare kod olarak oluşturup sizin telefonunuza bağlanmak isteyen kişilerin kare kodu okutarak sizin internetinizden faydalanması sağlanabilir.

goqr-me-wifi_ekleme

Goqr.me Web 2.0 Uygulamasının Kullanımının Videolu Anlatımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =