Padlet nedir? Nasıl Kullanılır?

Webegitimaraclari.com ekibi olarak bugün dijital pano web 2.0 uygulaması olan Padlet uygulamasından bahsetmeye çalışacağız.  Padlet ile öğrencilerinizin anlamakta zorlandıkları konularda anlamalarını kolaylaştırmak için kullanabilir, etkileşimli pano veya kavram haritası oluşturabilirsiniz. Ayrıca Padlet web 2.0 uygulaması isterseniz pano linkini öğrencilerinizle paylaşıp aynı anda pano hazırlama etkinliği de gerçekleştirebilirsiniz.  Padlet dijital panoyu oluştururken resim, video, bağlantı ve metinleri sürükle bırak yöntemiyle hazır olan şablonlara çok kolay şekilde ekleyebilirsiniz.

Padlet web 2.0 uygulamasına öğretmen olarak sisteme kayıt yaparsanız sınırsız öğrenci alt hesabı oluşturabilirsiniz. Öğrencileriniz bu alt hesaplarda yapmış oldukları panoları kendi sayfalarında biriktirebilirler; sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaşabilirler.  Ama kontrolsüz veya yanlış bilginin yayılmasını önlemek için öğrencilerin Padlet panosuna ekledikleri resimler videolar yazılar öğretmenlere onaya sunulmaktadır. Yani sizin onayladığınız materyaller panoda gözükecektir. Padlet web 2.0 aracı aylık 5$, yıllık 45$ ve kurum yıllık 1499$ ücretlendirme seçenekleri vardır.  5 ve 45 dolarlık seçeneklerde tek öğretmen sınırsız öğrenci Padlet sistemini kullanabilmektedir. Kurum yıllık seçeneğinde ise sınırsız öğretmen ve sınırsız öğrenci sistemi kullanabilmektedir. Ayrıca Padlet web 2.0 uygulamasını öğretmen üyeliğini 30 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Özellikleri kısıtlanmış Padlet uygulamasını üye olmadan ücretsiz kullanabilirsiniz.

Eğitimde Padlet Web 2.0 Uygulamasını Eğitimde Nasıl Kullanabiliriz?

Padlet web 2.0 aracıyla yeni konuya veya yeni üniteye geçiş yaparken konunun alt başlıklarını veya konunun önemli bölümlerini etkileşimli olarak öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.

Padlet web 2.0 uygulamasıyla konu anlatımı sırasında kullanmak için önceden hazırlayıp kullanabilirsiniz ya da ders sırasında öğrencilerinizle beraber kavram haritaları oluşturarak daha sonra o kavram haritasını öğrencilerinize paylaşabilirsiniz.

Derslerinizde beyin fırtınası metodunu daha etkileşimli ve eğlenceli şekilde kullanmak için Padlet uygulamasını kullanabilirsiniz.

Padlet web 2.0 uygulaması ile ders akış şemanızı oluşturarak etkileşimli materyallerle dersinizi daha verimli işleyebilirsiniz.

Derslerinizde tartışma metodunu kullanımında Padlet aracını kullanabiliriz.

Padlet web 2.0 uygulaması ile okul içi veya ders içi listelerinizi ve dersin anlaşılmasını kolaylaştıran kavram haritaları oluşturabilirsiniz.

Proje ve performans ödevlerinizde öğrencilerinizin Padlet uygulamasından yapmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle öğrencilerinizin ödevlerini Padlet sisteminin içinden öğrenci sayfasına ulaşarak kolayca kontrol edebilir; öğrencilerinizin teknolojiye olan ilgisini kullanarak onlar için daha eğlenceli bir ödev süreci yaşamalarına olanak sağlayabilirsiniz.

Padlet Web 2.0 Uygulamasının Kullanımının Resimli Anlatımı

Padlet_web_egitim_araclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

Padlet sistemine giriş yapmak için Google veya Yandex arama motoruna padlet yazarak ya da internet tarayıcınızın adres bölümüne “tr.padlet.com/” yazarak sistem sayfasına giriş yapabilirsiniz. Öğretmen üyeliğinin özelliklerini görmek ve üye olmak için “For School”; İşletme üyeliğini özelliklerini görmek ve üye olmak için “For Business” butonuna tıklayabilirsiniz. Ücretsiz olarak dijital pano oluşturmak için “Create a padlet” butonuna tıklıyoruz.

Padlet_webegitimaraclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

“Create a Padlet” butonuna tıklayınca direk dijital pano hazırlayabileceğimiz Padlet sanal pano aracımız direk açılıyor. Dijital pano aracımıza materyal eklemek için sağ alt köşede bulunan + işaretine tıklıyoruz. + işaretine tıklayınca dijital panomuzda beyaz bir kutucuk oluşuyor.  Bu kutucukta başlık bölümü, metin yazabileceğimiz bölüm, ses ekleyebileceğimiz buton, video ekleyebileceğimiz buton, web site linki veya içeriği ekleyebileceğimiz buton, fotoğraf ekleyebileceğimiz buton ve doküman ekleyebileceğimiz buton bulunmaktadır.

padlet_web_egitim_araclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

Padlet aracında Ses, video,web site adresi,fotoğraf veya doküman butonlarından birine tıkladığınızda sayfanın ortasında beyaz bir kutucuk açılır. Bu kutucukta 3 seçenek karşımıza çıkıyor. Bunlardan birincisi “Link From Web” seçeneğinde eklemek istediğiniz materyal eğer herhangi bir web sitesinde var ise o sitenin adresini buraya ekleyerek materyali padlet sanal panonuzun içerisine çekebilirsiniz. İkincisi “Upload” seçeneğinde bilgisayarınızdaki dokümanları padlet dijital panonuza ekleyebilirsiniz. Üçüncü “Take Photo” seçeneğinde fotoğraf ve video eklemek için yeni kayıt yapmanızı sağlar, yani bilgisayar, tablet veya telefonunuzun kamerasıyla çekim yapıp padlet sanal panonuza ekleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz dijital panonun başlık ve bilgilerini düzenlemek için dijital pano ekranımızda sağ üst köşede “Remake” butonuna tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu ekrandan panonuzun kaydedilme seçeneklerini ve arkadaşlarınızın veya öğrencilerinizin sanal panonuzda değişiklik yapabilmesi veya belli kullanıcılara özel olma ayarını buradan yapabilirsiniz.

Padlet_web_egitim_araclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

Padlet web 2.0 uygulamasının pano ayarlarını yapabilmek için dijital panomuzun sağ üst köşesinde İngiliz anahtarı dişlisine benzeyen simgeye tıklayabilirsiniz. Sayfanın sağında açılan açılır sayfadan panonuzun düzen ayarlarını, panomuzun arka plan ayarlarını, panomuzun etiket ayarları, kullanıcı İcon ayarı ve başka kullanıcıların ismimizi görüp göremeyeceği ayarlarları yapılabilir.

Padled_web_egitim_araclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

Padled_web_egitim_araclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

Padled_web_egitim_araclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı


Padlet web 2.0 uygulamasıyla hazırlamış olduğunuz dijital panonuzun paylaşmak ve paylaşım ayarlarını yapmak için Padlet aracının sağ üst köşesinde “Paylaş” butonuna tıklamalısınız. “ Paylaş” butonuna tıklayınca sağda açılan sayfada gizlilik ayarlarını, paylaşım yöntemlerinizi ve ürün çıktı ayarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Padled_web_egitim_araclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

Padled_web-egitim_araclari

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

Padled_web_egitim_aracı

Padlet Web 2.0 Dijital Pano Aracı

Padlet Web 2.0 Uygulamasının Kullanımının Videolu Anlatımı

One thought on “Padlet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four − two =