Aurasma Nedir? Aurasma Nasıl Kullanılır?

Web Eğitim Araçları ekibi olarak bugün sizlere Artırılmış Gerçeklik teknolojisi kullanan Aurasma web 2.0 uygulamasından bahsetmek istiyoruz. Aurasma uygulamamızdan önce Artırılmış Gerçeklik teknolojisinden bahsedelim.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik teknolojik bir cihaz(Akıllı Telefon, Tablet) kamerasıyla gerçek hayattan alınan bir görüntüye dijital bir cisim, materyal veya herhangi bir canlı yerleştirerek teknolojik cihazın ekranından izleyebildiğimiz etkileşimli görüntü oluşturma teknolojisidir. Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin temelini bilişim alt yapısı, kamera, gerçek dünya ve işaretçiler oluşturur. Özetle Artırılmış gerçeklik gerçekte olmayan olayı veya bir şeyi tablet ya da telefonumuzdan oluyormuş gibi görmemize imkan sağlayan teknolojidir.

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle öğrencilerinizin derse olan ilgisini artırabilir, anlamadıkları yerleri etkileşimli uygulamalarla anlamalarını sağlayabilirsiniz. Artırılmış Gerçeklik Teknolojisiyle dijital etkileşimli panolar, etkileşimli çalışma kağıtları, etkileşimli ders notları hazırlayıp öğrencilerinizin ders başarısını artırabilirsiniz. Artırılmış Gerçekli teknolojisiyle belli konular hakkında canlandırmalar veya simülasyonları çok kısıtlı bir ortamda bile çok basit şekilde uygulayabilirsiniz. Bazı Artırılmış Gerçeklik uygulamaları örnek vermek gerekirse Quiver, Aurasma, Colar Mix, Fetch Lunch Rush, Anotomy 4D, Ar Flashcards, Augmented Reality, Quiver Education, Animal 4D vb.

Aurasma Nedir?

Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanan web 2.0 araçlarımızdan birisi Aurasma uygulamasıdır. Aurasma web 2.0 aracıyla ücretsiz bir şekilde etkileşimli sanal gerçeklik materyallerinizi oluşturabilirsiniz. Bu materyallerle öğrencilerinize daha verimli ders işleyebilir, ders dışında çok etkili bilgilendirmelerinizi yapabilirsiniz. Aurasma sisteminde ki hazır etkileşimli materyalleri kullanabildiğiniz gibi kendi özel materyallerinizi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz etkileşimli materyalleri isterseniz herkesin görmesini sağlamak için sistemde paylaşabilir ya da istediğiniz kişiye özel olarak yazıcıdan çıktı alarak veya internetten özel olarak paylaşabilirsiniz. Aurasma ile artırılmış gerçeklik teknolojisiyle materyal hazırlamak için sadece bir resim bir video/animasyon ve Aurasma sistemine ihtiyacınız vardır. Aurasma uygulaması Android ve İos işletim sistemli telefon ve tabletlerde çalışabilmektedir. Aurasma ile hazırlanmış materyali gözlemleyebilmek için akıllı cihazınızdan Aurasma uygulamasını açtıktan sonra materyalin üzerine tutmaktır. Akıllı cihazınızın ekranında resme eklediğiniz video/animasyon çalışacaktır.

Aurasma Web 2.0 Aracının Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Aurasma web 2.0 aracıyla oluşturduğunuz materyallerle hareketli ve etkileşimli panolar oluşturarak öğrencilerinizin okuldaki panolarınıza olan ilgisini artırabilir vermek istediğiniz bilgileri ders dışında da öğrencilerinize aktarabilirsiniz.
Aurasma uygulamasıyla anlaşılması zor olan konuları videolarla deneylerle sadece bir A4 kağıdına sığdırıp ders sırasında veya evde tekrar amaçlı öğrencilerinize dağıtabilirsiniz. Etkileşimli ders notları veya çalışma kağıtları öğrenciler üzerinde daha etkili öğrenimin olmasını sağlar.
Aurasma uygulamasıyla gezi gözlem proje deney gibi etkinliklerinizle ilgili sunum albüm veya detayları etkileşimli olarak sunabilir. Olay olduğunda orda olmayan birine bile sadece bir fotoğrafa bakarak ortamdaki olayı geçekleşme anını seyretmesini sağlayabilirsiniz.
Aurasma web 2.0 aracıyla karikatür veya resimlerinizle diyaloglar oluşturarak yabancı dil öğreniminde kullanabilirsiniz.
Aurasma uygulamasıyla sorularınız veya testleriniz için videolu çözümler hazırlayıp soru kağıdının içine ekleyerek sorularınızı çözemeyen öğrencileriniz için videolu çözümler hazırlayabilirsiniz.Aurasma Web 2.0 Aracının Kullanımının Resimli Anlatımı

Aurasma uygulamasını kullanmak için Google arama motoruna Aurasma yazıp veya İnternet tarayıcısının adres satırına “aurasma.com” yazıp sistem anasayfasına giriş yapabilirsiniz.

Aurasma Anasayfa

Aurasma Anasayfa

Aurasma web 2.0 uygulamasını kullanabilmek için sağ üstte “Sing up” butonuna tıklayıp açılan formu doldurup ücretsiz bir şekilde üye olmamız gerekiyor. Kullanıcı adı mail ve kullanmak istediğimiz şifreyi yazıp tiki işaretledikten sonra kaydol butonuna basmamız yeterli.

Aurasma Üye Olma Sayfası

Aurasma Üye Olma Sayfası

Aurasma web 2.0 uygulamasına giriş yapınca karşımıza Discover sayfası geliyor. Discover sayfasında orta kısımda başka kullanıcıların hazırlamış olduğu Auraları listesini görebilirsiniz.

Aurasma Anasayfa

Aurasma Anasayfa

Aurasma uygulamasında Assets bölümünde sizin yaptığınız çalışmalardaki materyallerinizin listesi bulunmaktadır.

Aurasma Anasayfa

Aurasma Anasayfa

Aurasma uygulamasında Assets bölümünde sizin yaptığınız çalışmaların listesi bulunmaktadır. Bu bölümden daha önce yaptığınız Auraları yeniden düzenleyebilir ya da kullanmak istediğiniz platforma çalışmanızı paylaşabilirsiniz.

Aurasma Uygulaması Anasayfa

Aurasma Uygulaması Anasayfa

Aurasma uygulamasıyla yeni bir etkileşimli materyal oluşturmak için uygulama anasayfasında sağ üst köşede “Create New Aura” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Aurasma web 2.0 aracında açılan sayfada ortadaki artı işaretine tıklayarak kullanmak istediğimiz resmi ekliyoruz.

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Açılan kutucukta resim adı ve isterseniz resim açıklaması girip “Save” diyerek resmimizi ekliyoruz.

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Aurasma web 2.0 aracında resim ekledikten sonra Mask alanından ekleyeceğiniz video veya animasyonun ne kadar boyutta gözükeceğini belirtikten sonra sağ üst köşeden “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Açılan sayfada sağ taraftaki artı işaretine tıklayarak eklemek istediğiniz videoyu veya animasyonunu ekleyebilirsiniz.

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Aurasma Yeni Aura Oluşturma

Açılan kutucuktan videomuzu ekledikten sonra “Save” butonuna tıklayınca videomuz ekleniyor. Ön izleme yapıp çalışmamızı kontrol ettikten sonra “Finish” ekranına tıklayarak çalışmamızı kaydedebiliriz. Kaydettiğimiz çalışmayı herkesin görmesini istemiyorsanız sağ üstte “Private” butonuna tıkladıktan sonra kaydedebilirsiniz. Kaydettikten sonra etkileşimli materyalimiz kendi sayfamızda gözükmeye başlayacaktır. Aurasma web 2.0 aracıyla oluşturulan materyalin etkileşimli hale gelmesi için Tablet veya Akıllı telefonumuza Aurasma uygulamasının telefonumuza yüklenmesi gerekmektedir.

Aurasma Uygulamasının Android Telefona Yüklenmesi

Aurasma web 2.0 aracını telefonumuza yükleme için Play Store girip arama bölümünden Aurasma diye aratıyoruz.

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Arama sonucunda listelenen uygulamaların içerisinde Aurasma aracını bulup üstüne tıklıyoruz.

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Açılan sayfada yükle butonuna tıklıyoruz.

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Açılan sayfada Aurasma uygulamamızın çalışması için telefonumuzda gerekli olan yerlere erişmek için izinlerine onay vermemiz gerekiyor. “Kabul et”e tıklıyoruz.

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Kurulum bittikten sonra yine açılan ekrandan “Aç” butonuna tıklayarak uygulamamızı açabiliyoruz.

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Aurasma Uygulamasını Telefona Yükleme

Aurasma web 2.0 aracımız açılınca giriş yapmamız gereken bir ekran açılıyor. Buradan üye olmadıysan üye olabilir; üye olduysan “Login” seçeneğini seçerek giriş yapabilirsiniz.

Aurasma Mobil Anasayfa

Aurasma Mobil Anasayfa

Aurasma aracımıza giriş yaptıktan sonra Aurasma sistemiyle hazırlanmış herhangi bir materyalin üstüne gelindiğinde materyalimizin içine gömdüğümüz video veya animasyon otomatikman aktif olur ve etkileşimli materyalimiz çalışmış olur.

Aurasma Web 2.0 Uygulamasının Kullanımına Örnek Videolar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × three =